Bekukkantottunk a Gellért-hegyi víztározóba – fotók belülről!
A Fővárosi Vízművek március közepén szokta takarítani a Gruber Józsefről elnevezett gellérthegyi víztározót, hogy az március 22-én, a víz világnapján már teljes pompájában fogadhassa a látogatókat. A takarításkor beengedik a sajtó munkatársait, hogy fotózhassák a 80 millió liter vizet magába foglalni képes, két kamrából álló medencetér egyik felét. Egyszerre ugyanis mindig csak egy medencét tisztítanak, s azt persze előzetesen kiürítik.
A víztároló 1972 és 1980 között épült, a Mélyépterv mérnökének, dr. Janzó Józsefnek a tervei alapján. A hegyből részben robbantással, részben ásással alakítottak ki a szükséges teret. Az egyenként 5 ezer négyzetméter alapterületű, 8 méter belmagasságú medencetereket 106-106 betonoszlop tartja. A víz nem egyszerűen befolyik a medencetérbe, majd kifolyik onnan: az áramlás úgy van megtervezve, hogy ne alakuljanak ki holtpontok, azaz olyan részek ahol ne volna elég jelentős a keringés.
A víztároló egyébként a teljesen egybefüggő budapesti vízellátó rendszer részét képezi, amely mintegy 70 százalékban a Szentendrei-szigeti, s körülbelül 20 százalékban a Csepel-szigeti, s néhány egyéb, kisebb dunai kútból kapja a vizet.
Gruber József (1915-1972) gépészmérnök a Műegyetem tanára, később rektora volt. Áramlástani kutatásai révén nemzetközi hírnévre tett szert.
És most jönnek a fotók:
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Fotó: Bohus Géza
Hirdess nálunk!
Szeretnéd, ha a kerület lakói tudnának szolgáltatásaidról, termékeidről, boltodról, vendéglátó-helyedről? Hirdess nálunk! Meglásd, egyáltalán nem drága – és megéri. A részletekért kattints ide!